08/12/2023: Konferencja "Płeć a konflikty"

Organizatorzy zapraszają do udziału w konferencji "Płeć a konflikty", która odbędzie się już 8.12.2023, w godzinach 17:00 - 20:00, w Instytucie Francuskim przy Stolarskiej 15 w Krakowie.

W ramach konferencji realizowanej w trakcie #16days, wystąpienia będą mieć ekspertki i eksperci z Francji, Polski i Ukrainy. To będzie naprawdę wyjątkowa okazja by posłuchać i poszukać odpowiedzi na takie pytania, jak to, jakie znaczenie dla wzrostu bezpieczeństwa kobiet może mieć udział kobiet w wojsku, lub udział kobiet w budowaniu pokoju; albo jakie strategie są możliwe w dążeniu do uzyskania sprawiedliwości i odszkodowań przez kobiety ocalałe z przemocy seksualnej i gwałtu wykorzystywanego przez państwa - agresorów, jako narzędzie ataku w trakcie wojny; lub jak państwa przyjmujące mogą odpowiadać na wyzwania przed którymi stoją uchodźczynie?

Na te pytania będą odpowiadać m.in. Daria Zimenko, ocalała i członkini zarządu organizacji SEMA Ukraine, dr hab. Dobrochna Kałwa, historyczka specjalizująca się w historii kobiet w XX wieku; Uniwersytet Warszawski i Karolina Siekierka, młodzieżowa delegatka RP do NATO, Maxime Forest, politolog, wykładowca na Science PO, przewodniczący komisji ds. wyzwań międzynarodowych i europejskich w wysokiej radzie ds. równości kobiet i mężczyzn, dr hab. Patrycja Trzeszczyńska, współpracowniczka Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz Oksana Pestrykova, koordynatorka infolinii i punktu konsultacyjnego; Ukraiński Dom / Український Дім.

Moderatorką jest Nina Gabryś-Janowska - Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. Równego Traktowania.

Wydarzenie jest organizowane przez Ambasadę Francuską w Polsce, Institut français de Varsovie, Institut français de Pologne à Cracovie , Presage - Sciences Po i Fundacja Juniper