Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Seminaria DigiWorld: sztuczna inteligencja w naukach przyrodniczych, społecznych i humanistycznych

Seminaria DigiWorld: sztuczna inteligencja w naukach przyrodniczych, społecznych i humanistycznych

Wykłady i seminaria są elementem inicjującym cykl działań POB DigiWorld, których celem jest przerzucanie „mostów” łączących naukowców z różnych obszarów badawczych i tym samym ułatwienie tworzenia się prawdziwie interdyscyplinarnych zespołów badawczych.

Seminaria DigiWorld będą organizowane comiesięcznie przy współpracy z grupą badawczą GMUM (Group of Machine Learning Research) działającą przy WMiI UJ. Osoby rozważające wykorzystanie szeroko rozumianej sztucznej inteligencji w swoich badaniach będą miały na nich okazję zaprezentować gromadzone przez siebie dane i porozmawiać ze specjalistami z zakresu AI. Seminaria będą obywać się co miesiąc o godzinie 14.00 (o szczegółowych informacjach będziemy informować na bieżąco).

Termin: 15 października 2020 r (godz. 14.00)

Tytuł: Czy radioterapia jest bezpieczna? Kontrola jakości w radioterapii

Opis merytoryczny wydarzenia: Radioterapia to procedura medyczna w trakcie której pacjent jest naświetlany wysokoenergetycznym promieniowaniem jonizującym. Aby maksymalnie ograniczyć ryzyko powikłań wywołanych naświetleniem promieniowaniem jonizującym, radioterapia jest oparta o bardzo szczegółowo zdefiniowane procedury, w tym procedury, które mają zapewnić zgodność terapii zaplanowanej i realizowanej - są to tzw. procedury "quality assurance" (QA, kontrola jakości, używając niezbyt zgrabnego tłumaczenia). Kontrola jakości w radioterapii odbywa się na trzech poziomach: na poziomie geometrii akceleratora medycznego (który może się rozkalibrować w trakcie użytkowania), na poziomie planu przygotowanego dla pacjenta przed rozpoczęciem właściwej terapii (algorytmy planujące terapię upraszczają rzeczywiste procesy fizyczne związane z transportem promieniowania przez materię) oraz w trakcie trwania terapii (właściwe ułożenie pacjenta i kontrola jego ruchów w trakcie naświetlania są kluczowe dla powodzenia terapii). Czy procedury stosowane w kontroli jakości są wolne od założeń, które obarczałyby radioterapię niekontrolowanym ryzykiem? W trakcie seminarium postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Skupimy się na dwóch pierwszych poziomach QA. Zobaczymy także w jaki sposób metody statystyczne pozwalają wziąć to ryzyko w ryzy.

Referenci: Zbisław Tabor

Dostęp do wydarzenia: W trosce o bezpieczeństwo wydarzenie będzie realizowane w formie zdalnej, za pośrednictwem platformy MS Teams:
• poprzez link https://tinyurl.com/SeminariumDigiWorld,
• poprzez dołączenie do zespołu MS Teams za pomocą kodu: tcmk6fo (w aplikacji: Zespoły > Dołącz do zespołu lub utwórz nowy > Dołącz do zespołu, wpisując kod).